Som z toho jeleň

Autor: Milan Hraško | 29.9.2011 o 9:41 | Karma článku: 10,65 | Prečítané:  2355x

Ruja ma nikdy extra nelákala. V čase hormonálneho šialenstva jeleňov som fotil všeličo iné, len nie jelene. Povedal som si, že to raz treba vyskúšať, aby som vedel čo tí ľudia na tom vidia.

Máme malé deti, a tak výlety do lesa si dohadujem s manželkou na hodiny. Dnes som dostal povolenie na cca päť hodín, z čoho som využil necelé tri na fotografovanie a zvyšok na napísanie týchto riadkov.

Keďže sa teraz do prírody dostanem len zriedka, som tam teraz doslova outsaiderom. Nemám vôbec prehľad, ako som mával, a tak mi nezostávalo nič iné, len si vytipovať lokalitu prstom na mape a ísť.

Trafil som sa. Po necelej pol hodinke pobytu v lese sa ozvalo vzdialené zaručanie. O pár minút na to bližšie. Hops, mám tu niekde jeleňa, pomyslel som si. Hm, ale kde, keď v neznámom teréne ani sám presne neviem kde som? Skúsim teda ísť po hlase. Už som celkom blízko, muselo to byť niekde neďaleko. V tom mi zazvonil telefón. V najnevhodnejšiu chvíľu. Manželka sa ma pýta, či už má kúpiť deťom kombinézy na zimu. Potichu jej odpovedám, zložím telefón a čakám. Nič, ticho. Že by bol začul zvonenie a zmizol? Krôčik po krôčku postupujem ďalej. Zvierací chodníček, po ktorom som doteraz postupoval, odbočil a mne nezostáva nič iné, len ísť ďalej po opadanom lístí. No tak tu už nemám šancu, pomyslel som si. Jeleň ma začuje na desiatky metrov. Skúsim len sem, na túto vyvýšeninu. Ak ma ešte nezačul, možno príde on. Ďalej už ani krok. Zastal som na vyvýšenine a idem si oči vyočiť. Zdrhol!

Stojím a čakám. Ubehlo už vari päť minút, keď som krajom oka zaregistroval akýsi pohyb. Kde to bolo? Pátram bez pohnutia telom očami. A veď je tu! On si tu leží ako kráľ, pár metrov odo mňa a pozoruje ma svojimi veľkými očami. Pre strom, ktorý ho zakrýval, som ho nevidel. Periférnym videním som zaregistroval len pohyb jeho parohov.

IMG_6879.JPG

Cvak, cvak, cvak, cvak, cvak. No tak, čo si ohluchol? Bežia mi myšlienky hlavou. No tak, pohni sa! To som ja človek. Nepriateľ všetkých zvierat. Čo ma nevidíš? Nič! On si len leží a leží a lenivo na mňa pozerá. No tak vstavaj, leňoch! Na veľa sa konečne postavil a stál. Po chvíli pomaličkým krokom obzerajúc sa odkráčal o pár metrov ďalej. No tak takého zmagoreného jeleňa som ešte nevidel!

IMG_6891.JPG

Keď zašiel za horizont, volám manželke. Mám ho, hovorím jej. Ale skúsim ho dostať ešte raz. (Mal som ešte nevyčerpaný časový limit.) Podišiel som za ním a videl som, že sa "zašil" do hustej mladiny. No, tak tu nemám šancu. Dobre teda, skúsime to inak. Skúsil som "zaručať". Zrejme si o mojom zúfalom pokuse pomyslel svoje.

Tak "tudy cesta nevede". Tak skúsim "variant B". Zabral! Ozvalo sa výstražné zaručanie a už počujem približujúci sa lomoz. Na chvíľu som zamrzol a obzeral sa, ktorým smerom idem utekať. (Mám už svoje skúsenosti.) Ale čo to? To nie je jeleň, to je laň.

IMG_6920.JPG

Á, už ide aj pán domáci a rovno na mňa.

IMG_6923.JPG

Zdá sa, že si to chce so mnou opäť vybaviť po svojom. Premeriava si ma skúmavým pohľadom.

IMG_6929.JPG

Múdrejší ustúpi, povedal si, hlasno zaručal a odviedol si svoju madam tam, kde nebudú rušení dotieravým fotografom.

Konečne viem čo je ruja. Nechápem ale, PREČO, prečo tiež ľudia jelene strieľajú práve v čase keď sú najzranitelnejšie? Veď to nie je lov, ani to nemá s lovom nič spoločné. Je to úbohosť zabiť hormónmi pobláznené zviera, ktoré stratilo pud sebazáchovy. Lovu nezdar!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Komentár Bena Cunninghama

Mýli sa pápež?

Akú hodnotu má vyhlásenie cirkvi, ak sa dá jednoducho zmeniť?


Už ste čítali?