Ako som líškam dobrú noc dával

Autor: Milan Hraško | 5.4.2010 o 10:37 | (upravené 5.4.2010 o 11:02) Karma článku: 12,64 | Prečítané:  2452x

Prišla jar a ja som sa vybral, ako obvykle, do prírody za zvieratami.

Mal som namierené na svoje staré miesta, ale tentoraz som si vybral novú trasu. Prvýkrát som ňou išiel iba pred pár dňami. Bola to vlastne skratka vedúca zvieracím chodníčkom hustými krovinami.

Bol som asi uprostred krovia, keď som začul zvláštny zvuk. Pripomínalo mi to zvuk malého mačiatka alebo šteniatka, ale nebolo to celkom ono. Zaujal ma. Čo by tu v lese robilo malé mačiatko? Niekto sa ho chcel zbaviť? Alebo je to nejaký vták a robí si zo mňa "dobrý deň"?

Nedalo mi to. Zdalo sa mi, že zvuk prichádza z náprotivného kopca, tak som sa vybral za ním. No už po pár metroch som zistil, že som zvuk minul a ozýva sa za mnou. V tom prípade ale musí byť zdroj zvuku niekde blízko. Prebehlo mi hlavou. Začal som pomaly obchádzať kríky a zisťovať, odkiaľ zvuk prichádza. Našiel som!!! Teda našiel som len kopu raždia, z ktorej ten zvuk vychádza, ale nič nevidím. Bál som sa ísť bližšie, aby som tomu "mačiatku" neublížil. Nepritlačil ho lámajúcimi sa konármi.

V tom som v kope raždia zaregistroval akýsi drobný pohyb. Čo to je? Nič také som ešte nevidel. To nie je mačiatko, ani psík. Čo to je? Nevidel som dobre kvôli hromade konárov. A tak som zobral do ruky malý kompaktný fotoaparát, ktorý bežne používam na fotografovanie stôp, výkalov a "záhradkárskych" výtvorov našich lesníkov. Prepol som ho do režimu záznamu a nastrčil ruku tak, aby som tie "čudá" videl aspoň na displeji.

Líščatá v kroví nebolo takmer vidieť
Takmer dokonale splývali s okolím.

Čo to je? Ani tak som si ich nevedel zaradiť. Pripomínali mi malé šteniatka. Ale nesedelo mi sfarbenie a ani lokalita, kde som ich našiel. Keď som si však prezrel fotografie na displeji fotoaparátu, všimol som si voľným okom takmer neviditeľné svetlé fliačky pred ušami, tak typické pre líšky. Vtedy mi to došlo. Líščatá! Ale prečo tu, veď v okolí je kopec líščích nor? Vynárali sa ďalšie otázky.

Keď budete pozorne počúvať zvuk z videa, budete počuť zvuk, ktorý ma k nim priviedol.

Bolo len pár stupňov nad nulou. Do rána bolo cca -3 C. Líščatá sa tlačili na seba, aby žiadne teplo nevyšlo nazmar.
Tlačili sa na seba, aby neuniklo žiadne teplo. (Farby sú jemne deformované bleskom fotoaparátu.)

Nezdržal som sa pri nich dlho, tušiac, že mama líška nebude ďaleko. A keďže sa už zvečerievalo, tak som im poprial dobrú noc. A ja som si v duchu prial, aby sa dožili v zdraví rána. Miesto, kde som ich našiel, bolo pre ne dosť nebezpečné.

Niekoľko dňové, ešte slepé, líščatá sa dovolávali maminej prítomnosti.
Ešte slepé líščatá sa intenzívne dožadovali maminej prítomnosti. Je neobvyklé, že líška vrhla líščatá mimo noru. Vystavila ich tým veľkému nebezpečenstvu. Možno ide o jednu z mladých, neskúsených líšok, ktoré som mal možnosť pozorovať koncom minulého leta.

Zdá sa, že sa dožili. Bol som sa tam pozriet aj na druhý deň, ale už tam neboli. Mama líška ich po mojej návšteve zrejme ukryla na iné, dúfam, že bezpečnejšie miesto.

Nezdržal som sa pri nich dlho, mama líška určite nebola ďaleko.

Keďže som ich našiel blízko lokality, kde chodievam pomerne často, verím, že sa ešte stretneme. Krajší symbol jari som snáď ani nemohol nájsť...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Covid ju zmenil na červenú. Galantská nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

Žiadne výpisky ani kópie. Jankovskej obmedzili prístup do vlastného spisu

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.


Už ste čítali?