Ruja

Autor: Milan Hraško | 1.10.2009 o 12:42 | Karma článku: 10,77 | Prečítané:  2594x

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa jelene strieľajú najmä v období jelenej ruje?

Kráčal som po zvážnici (pardón, protipožiarnej ceste) obrovským rúbaniskom. Svah predo mnou pretínal malý žľab, zvažujúci sa do údolia. Do priesečníka žľabu so zvážnicou mi už zostávalo iba pár metrov, keď som začul prasknutie konárov kdesi vo svahu podo mnou. Zastal som a načúval. Rúbanisko bolo celé porastené vysokým krovím, nič som nevidel. Zrazu sa zo žľabu ozvalo krátke zaručanie. Jeleň, blyslo mi hlavou. Tak kde si? Ukáž sa mi! Pomyslel som si. Nič, ticho. Pomalými tichými krokmi sa posúvam k okraju zvážnice, aby som lepšie videl pod seba. Ale nič, vidím len vysoké krovie. Zrazu sa ozval veľký praskot a nasledovalo vlnenie kríkov priamo predo mnou. Preskočilo mu! No zbohom, ten blb sa valí priamo na mňa. Už nás delil len posledný krík, ktorý stál medzi mnou a nahnevaným jeleňom. "Ideš ho!" zreval som doňho z plného hrdla. Zastal, zjavne zaskočený rozmýšľal, čo to je za soka, ktorý rozpráva ľudskou rečou. Laň, ktorá mu robila spoločnosť, už dávno ušla. A tak sa nakoniec pobral za ňou aj on. Ešte sa pristavil v protisvahu, akoby rozmýšľal, či predsa len nemal vyhnať toho neznámeho votrelca zo svojho teritória.

IMG_7880.JPG

Nakoniec však sila lásky zvíťazila a on nasledoval svoju družku. Súdiac podľa praskajúcich konárov ďaleko neušiel.

IMG_7889-2.JPG

Ja som si vydýchol a pomaly zbalil fotoaparát. Bolo krásne slnečné ráno, usmievajúc som sa pobral domov. Zas som o skúsenosť bohatší. Nikdy by som si nepomyslel, že je niečo také vôbec možné. Jeleň ma pravdepodobne nevidel, rovnako ako ja jeho a ani necítil. Zrejme ma začul prichádzať, tak ma považoval za svojho soka a mal v úmysle ma vyhnať zo svojho teritória. Zháčil sa až vtedy, keď zistil, že som človek. Strach z ľudí je predsa len silnejší než pobláznené hormóny.

Myslím si, že je maximálne neetické strieľať tieto majestátne zvieratá v období ruje. Nie len tým, že sa v tomto období prezrádzajú ručaním a je ich podľa neho v lese omnoho ľahšie lokalizovať. Ale sú aj oveľa menej plaché a tým oveľa zraniteľnejšie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Komentár Bena Cunninghama

Mýli sa pápež?

Akú hodnotu má vyhlásenie cirkvi, ak sa dá jednoducho zmeniť?


Už ste čítali?