reklama

Medvedia polícia

Medvede ešte spia. Len sem-tam sa nejaký prebudí a prejde sa zimnou prírodou. Ale už o krátky čas sa prebudia a začnú sa dožadovať našich dobrôt. Začne sa mediálny hon na medvede. Kedy si my, inteligentné tvory, začneme uvedomovať, že problémové nie sú medvede? Že problém je v nás a našej neochote riešiť problém medveďov postupmi hodnými inteligentných tvorov a doby, v ktorej žijeme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Áno, je to tak. Každý rok sa opakujú tie isté situácie. Medvede sa prebudia a začne sa medvedí tanec:

((1105))

Ľudia zo štátnych orgánov, ktorí by sa mali starať o to, aby naša príroda prekvitala, vyhlásia medvede za premnožené. Médiá si nabrúsia perá, poľovníci si pripravia zbrane a začne sa každoročne opakujúci sa hon na medvede.

Svetový fond na ochranu prírody považuje vyjadrenia najvyšších predstaviteľov Štátnej ochrany prírody a rezortu životného prostredia o premnožení medveďov za neodborné, nesprávne a zavádzajúce. (Zdroj TA3, SITA)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No mohlo by to byť všetko inak. Keby sa Slováci nesnažili vymýšľať to, čo už bolo dávno vymyslené. Jedným z takýchto riešení by mohla byť medvedia polícia. Takáto "polícia" už roky funguje v niektorých krajinách, ktoré mnoho rokov pred nami riešili problémy s medveďmi privyknutými na prítomnosť človeka. Voláme ich kontajnerové medvede, ale kľudne by sme ich mohli volať aj kukuričné, záhradné, či včelínové. Vždy ide o to isté. O pár nespratných jedincov, ktorí potrebujú vyprášiť kožuch. A tak, ako my ľudia máme svoju políciu, ktorá robí poriadky s nespratnými jedincami, potrebovali by ju aj medvede.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Možno si poviete nákladná záležitosť. Ale to vôbec nemusí byť pravda. Keď spočítame škody, ktoré medvede napáchajú, nerátajúc ohrozenie zdravia ľudí, ktoré niekedy hrozí. Možno by takáto polícia nemusela byť vôbec stratovou záležitosťou. Štát ročne vynakladá nemalé finančné prostriedky na štátnu ochranu prírody. A tá nás za to naháňa a vyberá od nás pokuty za to, že sme prešli na bicykli po lúke, po ktorej oni tesne pred nami prešli v džípe. Úloha medvedej polície by jej teda pristala omnoho viac. Možno by stačil jeden malý vyškolený a dobre vybavený tím ľudí pre celé územie Slovenska. Takýto tím by bol vyškolený na prácu s medveďmi a rovnako by bol schopný poradiť ľuďom z okolia, ktorých takýto medveď ohrozuje, ako sa správať a aké opatrenia je potrebné urobiť, aby sa situácia naďalej nezhoršovala. Títo ľudia by boli dostatočne vyškolení na to, aby dokázali správne vyhodnotiť situáciu a prijať nevyhnutné opatrenia. Boli by schopní minimalizovať škody a ochrániť ľudské zdravie. A v neposlednom rade v mnohých situáciách i zabrániť zbytočnému odstrelu medveďov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vo svete je už množstvo odskúšaných metód na odnaučenie neposlušných medveďov navštevovať neželané miesta, kde si môžu navyknúť na ľahko dostupný zdroj potravy v blízkosti ľudských obydlí alebo napáchať veľké škody. Medzi moderné spôsoby patria vhodné uzamykateľné odpadkové kontajnery, elektrické ploty. Na označovanie a sledovanie takýchto medevďov sa používajú strely s farbou, prípadne aj minivysielačky. Aj na odstrašovanie sa používajú rôzne metódy. Gumové projektily, rôzne nástražné systémy a pod..

Ako mi v diskusii o medveďoch prezradil znalec medveďov Erik Baláž, veľmi účinným spôsobom pre odnaučenie medveďa je metóda vyhladovaním. Táto metóda sa používa v Kanade na ľadové medvede, kedy sa medveď odchytí na mieste, kde je jeho prítomnosť nežiadúca a nechá sa dostatočnú dobu (niekoľko dní) vyhladovať zavretý v malej klietke bez prísunu potravy. Po celý tento čas k nemu ľudia vôbec nechodia, aby si nemohol navyknúť na prítomnosť človeka. Po takejto niekoľkodňovej samotke zviera opäť vypustia do prírody. Po takomto zážitku je zviera tak vystresované, že si veľmi dobre zapamätá, kde chodiť nemá. A keď sa následne vypustí späť do voľnej prírody, je pravdepodobné, že sa už na to miesto, kde bolo odchytené, nevráti. A ak sa vráti, tak ho odchytia znova. Pretože ide o pomerne neetickú metódu, táto metóda sa používa len pre synantrópne medvede, na ktoré už nezaberajú iné etickejšie metódy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku 2007 sa v okolí objavilo niekoľko prípadov pre medvediu políciu a hoci došlo i k potýčkam medzi medveďmi a ľuďmi, tento problém spolu s medveďmi stále spí. Ale mohli by sme to byť my, ľudia, kto sa prebudí skôr. Ak aj vy máte problém s medveďmi, pokiaľ nebude existovať na Slovensku medvedia polícia, skúste sa aspoň poradiť s odborníkmi. Niekedy môže pomôcť zachrániť zdravie ľudí, či život medveďa i dobrá rada.

Ak sa vám myšlienka medvedej polície pozdáva alebo ste jej odporcom, môžete svoj hlas vyjadriť v hlasovaní.

Milan Hraško

Milan Hraško

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tulák túlajúci sa prírodou obťažkaný fotoaparátom.Anketa od BlueBoard.cz Zoznam autorových rubrík:  PrírodaFotografieOchrana prírodyFretkyCestovanieZo životaTechnika

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu