Sčítanie obyvateľov 2011 v podozrení.

Autor: Milan Hraško | 21.5.2011 o 9:19 | Karma článku: 11,69 | Prečítané:  2466x

Je sobotné ráno a ja som sa rozhodol splniť si popri raňajkách svoju občiansku povinnosť. A tak som zašiel na stránky sčítania, prihlásil som sa poslednými šiestimi znakmi identifikátora a heslom, vyplnil formulár a jeho odoslanie som si nechal na neskôr. Nasledovali údaje o byte. Ten istý postup. Posledných šesť znakov identifikátora, heslo a nič. Skúšam rôzne varianty, mením znak O za nuly a naopak a stále nič. Nepodarilo sa mi prihlásiť.

Tak som skúsil poslednú možnosť, ktorá mi napadla. Namiesto posledných šiestich znakov identifikátora zadať celý identifikátor. Na moje veľké prekvapenie som uspel. Ale, a tu je koreň problému, kde je moja anonymita? Keďže konkrétny identifikátor mi prišiel na moju presnú adresu. Mám podozrenie, že kdesi na štatistickom úrade je počítač, ktorý vie jednoznačne priradiť konkrétnu osobu konkrétnemu identifikátoru. To by ale znamenalo, že sčítanie obyvateľov nie je anonymné! Mám podozrenie, že posledných šesť znakov identifikátora nie je náhodným kľúčom, podľa ktorého nie je možné osobu identifikovať, ale posledných šesť znakov je pevne zviazaných s identifikátorom a je podľa nich možné priradiť konkrétnu osobu, ktorej bol úplný identifikátor doručený.

Preto som sa rozhodol, že sa sčítania zúčastním klasickou formou a využijem pritom odporúčanie úradu pre ochranu osobných údajov, a to, že nebudem súhlasiť s nalepením identifikačného kódu na mnou vyplnený formulár.

Čo ma ešte zarazilo v sčítacom formulári bolo, že mám uviesť názov a sídlo zamestnávateľa. Pokiaľ pracujete vo firme, ktorá má menej ako päť zamestnancov, tak to je ako keby ste rovno napísali svoje meno, príjem, rodné číslo atď. Zamestnávateľ má obvykle takmer všetky vaše osobné údaje, ktoré používa k vypľňaniu tlačív pre rôzne štátne i neštátne inštitúcie.

K vypľňaniu ďalších ščítacích formulárov som sa už nedostal. Stratil som chuť...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

KOMENTÁRE

Klasická nedeľa kedysi: Kostol, obed, futbal. Boli to zlaté časy

Bratislava bola menšia, ale na futbal chodilo viac ľudí.

DOMOV

Podnikateľ Lunter chce poraziť Kotlebu

Známy podnikateľ Ján Lunter založil firmu na zdravé potraviny.


Už ste čítali?